in Bez kategorii

Podkasty dla Wikipedii to pomysł na ilustrowanie haseł w Wikipedii audycjami w formie podkastów. W zeszłym roku zrealizowaliśmy ze wsparciem Stowarzyszenia Wikimedia Polska i Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serię ponad 20 audycji „Latarnie morskie w Polsce”, które znajdują się w hasłach Wikipedii.

Misja

Misją projektu jest rozpowszechnianie wiedzy o pięknie naszych narodowych skarbów naturalnych poprzez rozmowę z pasjonatami tematów. Wzbogacenie haseł największej na świecie encyklopedii multimedialnej jaką jest Wikipedia o ilustracje audycjami z fachowcami omawianych dziedzin.

Objętość

Parki Narodowe w Polsce, znacznie większy projekt został podzielony na pięć etapów:

  • I Etap. Północno-zachodni, 6 parków (ponad 21 audycji)
  • II Etap. Północno-wschodni, 5 parków (około 21 audycji)
  • III Etap. Południowo-wschodni, 5 parków (ponad 25 audycji)
  • IV Etap. Południowo-centralny, 5 parków (ponad 34 audycji)
  • V Etap. Południowo-zachodni, 2 parki (ponad 11 audycji)

Każdy etap może być realizowany w innym czasie i stanowi zamkniętą całość. Jeden etap zajmuje około tydzień podróży, spotkań i nagrań. Szczegółowy opis etapów znajduje się na stronie projektu:
https://pl.wikiradio.org/wiki/Parki_narodowe_w_Polsce

Finansowanie

Projekt prowadzony jest w ramach działalności statutowej naszej fundacji i jest projektem non-profit. Poszukujemy źródeł finansowania kosztów podróży i noclegów.

Przykłady

Audycje po nagraniu trafiają do czytników w telefonach i komputerach stacjonarnych. Szerokie rozpowszechnienie i dystrybucję zapewniają: iTunes, Spotify, Spreaker i inne specjalistyczne portale z podkastami. Audycje dostępne są bezpłatnie do słuchania i pobrania.

Możliwe jest osadzanie odtwarzaczy na zewnętrznych stronach miłośników i fanów Parków Narodowych.

Hasło w Wikipedii

Wszystkie nagrywane w projekcie audycje trafiają do repozytorium Wikimedia Commons., gdzie mają swoją stronę z dokładnym opisem. Odnośniki w formie odtwarzaczy tak jak na ilustracji poniżej umieszczane są w hasłach, które te audycje ilustrują i odwiedzający mogą słuchać bezpośrednio na stronie, którą czytają.

Smartfony

Audycji można słuchać na każdym rodzaju smartfona, korzystając z dowolnego czytnika podkastów

Strony internetowe

Podkasty z dokładnym opisem publikowane są na stronach bloga naszej fundacji a odtwarzacz plików podkastu może być zamieszczany na zewnętrznych stronach.

Wpis na blogu projektu z mapą i poszczególnymi punktami wyprawy

Więcej

Szczegóły i więcej informacji na stronie projektu:
https://pl.wikiradio.org/wiki/Parki_narodowe_w_Polsce

Kontakt

W sprawie projektu proszę o kontakt Borysem Kozielskim 602 218 851