in Nauka XXI wieku, Podkast

Socjolog Janusz Sierosławski, psychiatra Rafał Pniewski, Borys Kozielski

Pod rozwagę

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) i Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (FASD)

Nowe zalecenia dotyczące alkoholu w Wielkiej Brytanii „Według najnowszych wytycznych brytyjskich służb medycznych zarówno kobiety jak i mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Ma to zminimalizować zagrożenia zdrowotne, które może spowodować alkohol. Picie należy też rozłożyć równomiernie w ciągu tygodnia i pamiętać o tym, żeby przez kilka dni nie spożywać alkoholu w ogóle.” „Według brytyjskich służb medycznych do tej pory przeceniano pozytywny wpływ czerwonego wina na pracę serca. Najnowsze badania sugerują, że korzyści dla mięśnia sercowego wynikające z picia wina są mniejsze oraz dotyczą ograniczonej liczby osób. W Wielkiej Brytanii dotyczą one kobiet w wieku powyżej 55 lat.”


Wpis na blogu udajesie.comAlkohol w Szwecji


Dr. Sarah Hartz (Washington University School of Medicine in St. Louis) „Teraz wiemy, że nawet małe, codzienne ilości spożywanego alkoholu podwyższają ryzyko przedwczesnej śmieci”, „W odniesieniu do ryzyka zachorowania na raka, jakiekolwiek picie w ogóle było decydujące” (link do źródła)

Spożycie alkoholu na mieszkańca (starszych niż 15 lat w litrach czystego alkoholu)

Cały raport WHO dostępny w linku

Lista patronów wspierających audycję

Agata Kicia, Tomasz Zadański, Sebastian Bysiak, Jakub Mamelski, Miłosz Pracowity, Piotr Prochenka, Andrzej Lach, Łukasz Wołowiec, Paweł Dempc, Michał Tomana, Daniel Świrski, Marcin Stanclik, Przemysław Śmiejek, Kryszna Kirtan, Marian Kozielski, Mariusz Mi, Karol Wezik, Joanna Pszenicyn, Bartłomiej B, Grzegorz Maciazek, Dorota Kozielska, Joanna J., Mateusz Pawlicki, Michał Gajewski, Tomasz Duda, Konrad Smollak i kilku patronów anonimowych

Aby zostać patronem kliknij tutaj

Audycja udostępniana jest na licencji CC-BY, w ramach nieodpłatnej działalności statutowej fundacji „Otwórz się”.

Każdy słuchacz może stać się mecenasem audycji deklarując comiesięczne wpłaty na stronie patronite.pl/boryskozielski.

Zapraszam do kontaktu poprzez fanpage na facebook oraz e-mail boryskozielski@gmail.com. Żaden list nie pozostaje bez odpowiedzi.

Jeśli znasz kogoś kto interesuje się nauką tak jak Ty po prostu powiedz mu o tym podkaście i pokaż jak słuchać. Niech nas będzie więcej 🙂